Jednalo se o bitvu v rámci Vietnamské války a Laoské civilní války mezi jednotkami NVA (Severovietnamskou armádou), Pathet Lao, proti Královské Laoské armádě, US letectvu a dalším jednotkám.
Cílem operace bylo ovládnutí vrcholu kopce, který stál nad údolím, ve kterém byl vybudován 200 metrů dlouhý přistávací strip. Na vrcholu kopce byl pak umístěn maják TACAN nazvaný "Heavy Green", který sloužil jako radionavigační prostředek pro navádění bombardovacích letounů nad území severního Vietnamu. Později k němu přibyl ještě naváděcí radar AN/MSQ-77. To ještě zvýšilo možnosti Amerického letectva při vedení vzdušných operací. Není tedy divu, že se tento kopec stal významným cílem NVA.
Jednotky NVA se snažily dobýt "Lima Site 85" dlouhodobě, ale hlavní útočný tlak přišel až v roce 1968, s hlavním útokem 10.3.1968, který byl pro severovietnamskou stranu konfliktu úspěšný.
Indicií o velkém útoku na Lima Site 85 bylo v roce 1968 více, bylo podáno několik podnětů na evakuaci, ale představitelé US letectva požadovali, aby byla provozuschopnost udržena co nejdéle, což se nakonec stalo obráncům a technikům TACANu osudné. NVA během noci na 10.3.1968 kopec obklíčila a během ranních hodin kopec dobyla. Zahynulo přitom 12 zaměstnanců US letectva, což byl pro letectvo největší počet mrtvých během jedné pozemní akce za celý Vietnamský konflikt. Největší vinu nese velení US letectva, které svěřilo obranu pomocným jednotkám, a i přes zpravodajské informace o plánovaném útoku nezabezpečilo obranu Lima Site 85 dostatečně, svými vojáky.
Jistou zajímavostí bylo, že TACAN na Lima Site 85 spravovali "civilní" technici firmy Lockheed Martin pod hlavičkou US letectva. A dále také to, že byl celý prostor opatřen pro případ převzetí kontroly nad kopcem výbušninami, aby zařízení nepadlo do rukou nepřítele. Výbušný systém buď nakonec použit nebyl nebo bylo odpálení neúčinné, ale ke zničení radaru (TACAN byl částečně zničen pomocí RPG-7 vojáky NVA během útoku) došlo až následným útokem US letectva.
Výborná stránka s mnoha fotkami je k nalezení zde, jinak jsem čerpal informace z Wikipedie.