Letecká navigace

ADS-B přijímač z DVB-T tuneru

Monitorování leteckých frekvencí je jistě velmi zajímavým koníčkem, ale přeci jen je nutný větší finanční základ při pořizování základního vybavení. Proto bych se rád zmínil o zajímavém způsobu jak si zpestřit sledování letového provozu za pořizovací náklady asi 250 Kč. Jistě jste se setkali se stránkami jako flightradar24.com a podobnými, které jsou pomocí příjmu ADS-B signálu na frekvenci 1090 MHz schopné zobrazovat polohu letadel na mapový podklad. Jsou to údaje o letadlech, které jsou pro vás připravené a dostupné na jedno kliknutí, ale proč si nezkusit vyrobit podobný přehledový systém doma? Stačí nám k tomu pouze obyčejný USB DVB- T tuner, který má v sobě čipy R820 nebo R820T. Pokud si zadáte do vyhledávače portálu ebay.com “ USB DVB-T R820“, tak vám určitě vyjede spousta odkazů na tunery, které mají tento čip v sobě zabudovaný a s cenou okolo 200 Kč. To jsou vlastně veškeré pořizovací náklady. Pokud máte DVB-T tuner, tak stačí postupovat podle návodu, případně odkazů níže. A bonusem by mohlo být i to, že portál flightradar24.com umožňuje přidat vámi vyrobené čidlo (stačí ho připojit do sítě například pomocí Raspberry) do své sítě a získat i přístup do placené sekce zdarma (https://www.flightradar24.com/share-your-data) :

Windows

  1. Vložte DVB-T tuner do USB rozhraní PC.
  2. Neinstalujte žádný přidaný ovladač z CD u DVB-T tuneru!
  3. Rozklikněte „Pravým tlačítkem - Tento počítač – Spravovat – Správce zařízení – a s největší pravděpodobností zařízení USB“. To by měl být ten DVB-T tuner. Pokud se nainstaluje ovladač k tomuto zařízení automaticky, je nutné ho odinstalovat.
  4. Stáhněte si celý zip. soubor sdrsharp a rozbalte ho.
  5. Ve složce sdrsharp vyberte zadig.exe a spusťte ho.
  6. Rozklikněte Options a List all devices.
  7. V rozbalovací liště níže by se mělo objevit zařízení označené jako RTL2838UHDIR nebo takové, které označuje váš DVB-T tuner.
  8. V okénku by mělo být napsáno: WinUSB (v….). Pokud ne, tak to tam nastavte a klikněte na Reinstall driver. Tím by měl být nainstalovaný driver pro dekódování zpráv ADS-B.
  9. Stáhněte si zip. soubor dump1090. Rozbalte ho a spusťte dump1090.bat. Měl by se vám rozjet program v příkazovém řádku a začít vypisovat lety. (Pokud jste v dosahu nějakého letadla – pokud ne, zkuste anténku od DVB-T tuneru vystrčit třeba ven z okna, na balkon atp.)
  10. Z Internetu si stáhněte a nainstalujte Virtual radar server, který dekódovaná data převede do grafického přehledu.
  11. Otevřete VRS, ujistěte se, že jste připojeni k Internetu, a v menu otevřete Tools – Options-Receivers – „Zelené plus“. Pouze do pole Name napište nějaký název. Jinak by mělo být vše defaultně.
  12. Podle obrázku nastavte všechny 3 rozbalovací položky na receivery podle toho, jak jste si svůj receiver pojmenovali, v mém případě dump1090. A odškrtněte receiver a zaškrtněte ten vámi vytvořený přijímač „dump1090“.
  13. Uložte a zkontrolujte úvodní stránku, zda je stejná jako na obrázku. Pokud ano, spusťte modrý odkaz http://127.0.0.1/Virtualradar.
  14. A jedeme :-)

Linux

Pokud máte Linux, tak přikládám odkaz na Linux – mějte trpělivost a zkuste všechny příkazy, nakonec jsem to rozběhal taky :-)


Nová anténa

Anténa, která je dodávaná s DVB-T tunerem je z hlediska fyzikálních vlastností nevhodná, ale je pravda, že přijímat signál ADS-B se na ní dá (pokud je člověk venku na nezakrytém prostranství). Daleko lepší alternativou je si anténu vyrobit a to s cenou do 200 Kč.
Základem je koaxiální kabel 50Ω s pevným středovým vodičem a měděným stínícím opletem a redukce na DVB-T tuner (F-MCX adapter F-Type Jack female to MCX plug male RF Coaxial Adapter Connector – opět se dá levně sehnat na ebayi).
Kolineární anténa, jejíž výrobou se budeme zabývat, je složená ze segmentů, které jsou dlouhé podle násobků vlnové délky, pro kterou anténu vyrábíme. My si připravíme 10 segmentů, které budou 11 cm dlouhé a na jejichž koncích si necháme ještě cca 1 cm přesah, který bude oříznutý na středový vodič (celkově tedy cca 13 cm).


Jednotlivé segmenty propojíme střídavě tak, aby středový vodič jednoho prošel mezi stínění a gumový obal kabelu toho druhého a stejně tak i středový vodič druhého do prvního (viz. Obrázek). Při připojení každého segmentu zkontrolujeme multimetrem, zda není kabel se stíněním zkratovaný.


K poslednímu segmentu připojíme ještě zbývající koaxiální kabel, jehož jeden konec dáme do antény (stejně jako jednotlivé segmenty) na druhý konec dáme F konektor female.


Anténa se může skládat, z kolika segmentů chceme, já jsem ji udělal z 9 a celou jsem ji pak za pomocí vulkanizační pásky umístil do PVC trubky.

Celý návod je na videu níže.